Приключения Петрова и Васечкина, обыкновенные и невероятные 1983

Kultowy rosyjski film dla dzieci z elementami musicalu

Najgorszy uczeń w klasie Petrov zakochuje się w szkolnej prymusce Mashy. Dziewczynka nie zwraca jednak na niego uwagi, ponieważ robi zbyt wiele błędów ortograficznych. Załamanemu Petrovowi decyduje się pomóc jeden z lepszych uczniów w klasie Vasechkin. Wpada on na pomysł, że najprostsza droga do serca Mashy wiedzie poprzez poezję Szekspira. Wysiłki chłopców przynoszą jednak skutek odwrotny od zamierzonego. Nieoczekiwanie Vasechkin również zakochuje się w dziewczynce, co powoduje jeszcze więcej kłopotów i zabawnych sytuacji.

Moja ocena: 10/10 („arcydzieło”) Tytuł filmu można by przetłumaczyć jako „Przygody Petrova i Vasechkina, zwyczajne i niesamowite”. Niestety nie doczekał się on jeszcze polskiej wersji językowej. Ze względu na wątek szalonego maga ubranego w mundur Armii Czerwonej, spotkał się nawet z krytyką cenzury, co prawdopodobnie zmniejszyło jego „potencjał eksportowy”. Młoda widownia z kolei zareagowała entuzjastycznie i film cieszy się nieprzemijającą popularnością wśród kolejnych pokoleń rosyjskich dzieci. Niemal wszyscy młodzi aktorzy grający w tej produkcji z powodzeniem kontynuowali karierę aktorską (bądź związaną z filmem) w dorosłości. W tym samym roku, w którym miała miejsce premiera, zrealizowano sequel „Kanikuly Petrova i Vasechkina”, który przez wielu widzów jest oceniany jeszcze wyżej, niż pierwsza część

Podobne:
Dwójka głównych aktorów oraz sporo pobocznych postaci z filmu „Przygody Petrova i Vasechkina” wywodzi się z cyklu trzyminutowych komediowych filmów niezależnych p.t. „Yeralash”, kręconych przy udziale uczniów pewnej Odeskiej szkoły od wczesnych lat 70-tych do dzisiaj.

Dodaj komentarz