Silny jak lew (Lejontämjaren) 2003

Film o bullyingu – prześladowaniu w szkole. Jedenastoletni Simon jest dręczony przez starszego kolegę Alexa, nazywanego Kobrą. Sytuacja się komplikuje, kiedy okazuje się, że Alex to syn nowego partnera mamy Simona. Prześladowca i prześladowany stają się rodziną.

Simon jest wychowywany przez samotną matkę Karin. Ma także najlepszą przyjaciółkę Tove. Pewnego dnia chłopiec zauważa wygłupiającego się obcego mężczyznę wraz z matką w ich łazience. Okazuje się, że to Björn – nowy partner mamy. Chłopiec niechętnie, ale w końcu go akceptuje. Po jakimś czasie Karin i Björn postanawiają zamieszkać razem. Wtedy okazuje się, że synem mężczyzny jest szkolny prześladowca Simona Alex. Chłopiec obawia się powiedzieć o wszystkim dorosłym, bo uważa, że to jeszcze pogorszy sprawę. Niestety sytuacja z dnia na dzień się pogarsza.

Film „Silny jak lew” („Lejontämjaren„) jest trochę smutny i przytłaczający, ale pokazuje możliwą sytuację bez wstydliwości czy tabuizowania. Dzięki temu można dostrzec przyczyny prześladowania i poznać możliwe sposoby poradzenia sobie z nim. Myślę, że obejrzenie tego filmu może być wartościowe dla dzieci

Moja ocena: 7/10 („dobry”)

Podobne:
Młody aktor grający główną rolę Simona (Eric Lager) przypomina nieco mimiką i fizjonomią twarzy Daniela Magdera z filmu „Olbrzym z jeziora” oraz Andoniego Erburu z filmu „Sekrety serca„.

Dodaj komentarz