Radosny i niewinny świat dzieci w uroczym malarstwie olejnym Donalda Jamesa Zolana

Donald James Zolan urodził się 11 sierpnia 1937 r. w Brookfield w stanie Illinois. Ujawnił swój talent we wczesnym dzieciństwie – zaczął malować akwarelami w wieku 3 lat, a farbami olejnymi na płótnie w wieku 8 lat. W wieku 12 lat wygrał konkurs, dzięki któremu mógł uczyć się w Art Institute of Chicago, po którego ukończeniu dostał się na prestiżową chicagowską uczelnię artystyczną American Academy of Art. Później rozpoczął praktykę u znanego ilustratora Haddona Sundbloma, znanego z rysunków św. Mikołaja wykonanych na zlecenie koncernu Coca-Cola. Wkrótce zaczęły u niego zamawiać portrety znane osobistości, a jego prace zaczęto kupować do kolekcji galeryjnych.
Począwszy od 1978 Donald Zolan skoncentrował się na współpracy z firmami licencjonującymi tj. Pemberton & Oakes. Jego prace zaczęły pojawiać się na kalendarzach, plakatach, pocztówkach, kubkach, torebkach i setkach innych drobnych przedmiotów. Zyski czerpane z tej działalności pozwoliły ma na otwarcie własnej galerii na niewielkiej wyspie Nantucket w stanie Massachusetts. Działał również dobroczynnie – odwiedzał chore dzieci w szpitalach i bezpośrednio pomagał finansowo ich rodzicom.
Donald Zolan zmarł w 2009 r. Jego dorobek to ponad 200 obrazów olejnych. Są one licencjonowane przez kilkadziesiąt międzynarodowych film i wciąż przedrukowywane na różnorodnych przedmiotach.


Źródła:
Artist Donald James Zolan dies at 71 – 2009-10-06 12:38:00 | Kids Today
Artist Donald Zolan Dies at 71 | License! Global
81 prac Donalda Zolana do pobrania za darmo jako tapety:
Early Childhood (Vol.01) : Donald Zolan Paintings of Heartwarming Childhood Innocence – Wallcoo.net
Early Childhood (Vol.02) : Donald Zolan Paintings of Heartwarming Childhood Moments – Wallcoo.net

Dodaj komentarz