Południowa Brazylia, w Cukiniowej Dolinie mieszka Chico Bento – wiejski urwis, ale też wrażliwy obserwator otaczającego go świata. Na co dzień chłopiec łączy szkolne obowiązki z opieką nad ukochanymi zwierzętami, a także płata wszystkim liczne psoty. Wraz ze swoim najlepszym przyjacielem, Zé Lelé, Chico regularnie zakrada się do ogrodu sąsiada – pana Lau – by podkradać owoce z pewnego wyjątkowego drzewa gujawy. Jego owoce uchodzą za najsmaczniejsze w całej dolinie, a samo drzewo zdaje się mieć niemal magiczne właściwości.
Spokojne życie dzieci zostaje zakłócone, gdy do wioski przybywa lokalny przedsiębiorca – Dotô Agripino – i ogłasza budowę asfaltowej drogi, która ma przeciąć całą dolinę. Przedstawia projekt jako dowód postępu i nowoczesności. Wszyscy się cieszą – poza Chico, który odkrywa, że planowana trasa prowadzi wprost przez sad pana Lau, a dokładnie przez ukochane drzewo gujawy. Chłopiec postanawia je ocalić, nawet jeśli oznacza to bunt wobec dorosłych i sprzeciw wobec lokalnych autorytetów.








Moja ocena: 8/10 („bardzo dobry”) Choć dla polskiego widza postać Chico Bento może być zupełnie nieznana, w Brazylii to postać kultowa. Chico jest jednym z bohaterów komiksowego uniwersum Turma da Mônica, stworzonego przez Maurícia de Sousę – rysownika, który od lat 60. kształtuje wyobraźnię kolejnych pokoleń Brazylijczyków. Chico reprezentuje nurt „wiejskich opowieści” – mieszka na prowincji, mówi dialektem i żyje w bliskości z naturą.
W filmie pojawiają się postaci brazylijskiego folkloru m.in. postać curupiry – leśnego ducha o ognistych włosach i stopach skierowanych do tyłu, który strzeże równowagi przyrody. Takie motywy nadają filmowi lokalny, kulturowy koloryt i wprowadzają elementy baśniowe, ale głównym wątkiem jest jednak przyjaźń i ochrona przyrody, choć baśniowych stworów jest naprawdę sporo, nie tylko w opowieściach babci.
W główną rolę wcielił się Isaac Amendoim – młody aktor z Minas Gerais. Zyskał rozgłos jako youtuber, a w roli Chico wypada wyjątkowo naturalnie – jest pełen pasji, szczery i sympatyczny. Towarzyszy mu barwna galeria postaci: Zé Lelé, Rosinha, pan Lau oraz czarne charaktery – Dotô Agripino i jego zapatrzony w siebie syn, Genesinho.

Podobne filmy:
Monica i przyjaciele (2019) – wcześniejszy film tych samych producentów z bohaterami stripów Mauricio de Sousa