Alain Musy w filmach Przejście (Le Passage) i Wizyta Świętego Mikołaja (3615 code Père Noël)

Alain MusyAlain Musy urodził się 14 stycznia 1978 r. jako Alain Lalanne. Jest synem reżysera René Manzora i specjalistki od dekoracji, tradycyjnych technik animacji i scenografii Marisy Musy (obecnie jest ona najbardziej znana z pracy przy filmie animowanym „Persepolis” z 2007 r.). Chłopiec wychowywał się w kosmopolitycznej artystycznej rodzinie.  Jego pradziadowie od strony ojca pochodzili z Libanu i Baskonii, babcia z Urugwaju, a dziadek był „dyplomatą baskijskim”. Matka Alaina też jest prawdopodobnie cudzoziemką (być może Algierką albo Iranką). Jego wujkowie Jean-Félix Lalanne i Francis Lalanne są muzykami. Ten pierwszy to utalentowany gitarzysta, autor muzyki filmowej, a drugi to piosenkarz z dorobkiem niemal 20 albumów, z zamiłowania buntownik i zdeklarowany wegetarianin. Starszy kuzyn Alaina Ea (syn wujka Francisa) jest tancerzem. Sam Alain poszedł obecnie w ślady matki i został specjalistą od kinowych efektów wizualnych.
Tak się złożyło, że dwa pierwsze filmy Alaina Musy, w których wystąpił on w rolach głównych, to szczytowe osiągnięcia René Manzora i współpracującej z nim niemal całej rodziny Lalanne. Ojciec reżyserował, matka była odpowiedzialna za scenografię i stronę wizualną produkcji, a co najmniej jeden z wujków pracował przy muzyce, bądź jako producent całości. Zarówno „Przejście” jak i „Wizyta Świętego Mikołaja” to kino mroczne, a zarazem błyskotliwe i olśniewające.
Przejście (Le Passage)
Utalentowany i ceniony reżyser Jean Diaz mieszka samotnie z kilkuletnim synem Davidem. Od dziesięciu lat nie nakręcił on żadnego filmu, ale właśnie rozpoczyna pracę nad nową animacją, która ma podsumować jego życiową filozofię. W tym samym czasie Śmierć poszukuje spośród ludzi najlepszych twórców, którzy byliby w stanie stworzyć dzieło o niej. Jej wybór pada na Jeana i za jej sprawą dochodzi do groźnego wypadku samochodowego, w którym mężczyzna ginie. W ten sposób staje się on niewolnikiem Śmierci, a jego wciąż żywy syn kartą przetargową.

Wizyta Świętego Mikołaja (3615 code Père Noël)
Thomas to pomysłowy i pełen energii dziesięciolatek, który jest bardzo związany w niedowidzącym dziadkiem i ukochaną matką Julie, prowadzącą sieć sklepów. Chłopiec ma coraz większe wątpliwości, czy Święty Mikołaj rzeczywiście istnieje. Pewnego dnia wraz kolegą pisze przez komputer z numerem, który wg. reklamy należy do Mikołaja. Okazuje się, że po drugiej stronie jest psychopatyczny morderca, który korzystając z podanych przez chłopca informacji wpada do niego z wizytą w przebraniu Świętego Mikołaja.

1 Comment

Add Yours

Dodaj komentarz