Pietje Bell 2002

Dziewięcioletni Pietje podczas przejazdu przez miasto potężnego magnata prasowego wskakuje do jego samochodu i zostaje bohaterem nagłówków

Akcja filmu toczy się w Rotterdamie w latach 30-tych XX wieku. Mieszkańcy boleśnie odczuwają skutki trwającego ówcześnie Wielkiego Kryzysu. Główny bohater to dziewięcioletni chłopiec, który podczas ucieczki przed wrednym nauczycielem panem Jozefem Geelmanem wskakuje do wozu magnata prasowego podczas hucznej parady. Chłopiec zostaje sfotografowany przez reporterów i nieoczekiwanie zostaje bohaterem prasowych nagłówków w konkurencyjnej gazecie należącej do Paula Velinga. Początkowo bycie bohaterem pierwszych stronic gazet jest szalenie zabawne, jednak z czasem Pietje zostaje wkręcony w wykolejenie tramwaju i inne bezeceństwa.

Pietje podczas licznych przygód poznaje swojego rówieśnika Piegusa, chłopca z nizin społecznych, mieszkającego wraz z rodziną w portowych slumsach. Piegus zostaje jego najlepszym przyjacielem. Przyjaźń Pietjego i Piegusa zostaje jednak wystawiona na wielką próbę, kiedy przypadkowo odkrywają oni magazyn szmuglerów. Chłopiec postanawia na własną rękę założyć podziemną organizację 'Czarna ręka’ mającą walczyć o prawdę i sprawiedliwość.

Moja ocena: bardzo dobry (8/10) Pietje Bell to ekranizacja ośmioczęściowej serii książek powstałej w latach 1914-1936 autorstwa Chrisa Abkoude ukrywającego się pod pseudonimem Charles Winters. Był to holendersko-amerykański pedagog, dziennikarz, pisarz, komik wojenny i animator, a także założyciel holenderskiego kabaretu dla dzieci. Powieściowy Pietje to łobuziak o złotym sercu. Najbardziej lubi „odwrócić wszystko do góry nogami”. Jego najsłynniejszą psotą była próba usunięcia brodawki na nosie ciotki Cato. W filmie w reżyserii Marii Peters zagrał go Quinten Schram. W rolę Piegusa wcielił się Frensch de Groot.

Podobne:

Benek rozrabiaka

Dodaj komentarz