Przygody małego Remiego (Rémi sans famille) 2018

Remi zostaje porwany od przybranej matki i wyrusza w podróż z wędrownym artystą Vitalisem, szuka też prawdy o sobie i swojej rodzinie

Remi w wieku 10 lat dowiaduje się, że jest podrzutkiem znalezionym jako niemowlę przez pewnego kamieniarza. Dziecko leżące w kolebce pod drzwiami kościoła było ubrane w drogie ubrania wskazujące na jego szlachetne pochodzenie. Chłopiec został więc przygarnięty i oddany w wychowanie pewnej kobiecie z nadzieją, że w przyszłości opieka nad nim przyniesie wymierny zysk. Kiedy okazuje się, że przez wiele lat nikt się po chłopca nie zgłasza, rozgoryczony kamieniarz wbrew kochającej go przybranej matce, postanawia oddać go do sierocińca. Chłopiec jednak ucieka i podczas szaleńczego biegu natrafia w karczmie na tajemniczego charyzmatycznego jegomościa o gęstej brodzie i zawadiackim spojrzeniu. Jegomość ów składa kamieniarzowi propozycję nie do odrzucenia – za cenę 30 franków weźmie malca pod opiekę jako swojego ucznia. Brodaty pan o imieniu Vitalis, który kupił chłopca, okazuje się ulicznym grajkiem podróżującym od miasta do miasta i żyjącym z zabawiania lokalnej dziatwy. Vitalis rozbawia publiczność sztuczkami z udziałem swoich wiernych kompanów – psa Kapitana Capiego i małpki Pana Urocze Serduszko. Vitalis postanawia nauczyć Remiego trudnej sztuki bawienia publiczności i śpiewu. Ich wspólna podróż okaże się długa, pełna przygód, ale też niebezpieczna. Chłopiec podczas wędrówki uczy się kuglarskiego fachu, doskonali umiejętności wokalne, a jednocześnie nieustannie żywi nadzieję na odnalezienie swojej prawdziwej rodziny oraz prawdy o swoim pochodzeniu.

Przygody małego Remiego to jedna z wielu ekranizacji bestsellerowej powieści „Bez rodziny” Hectora Malota, która doczekała się adaptacji filmowych, serialowych, a nawet w formie popularnego anime. Wydana w 1878 powieść to prawdziwa kilkusetstronicowa epopeja o jego licznych przygodach, poznaniu rzekomych i prawdziwych przyjaciół, więzi z nietypowym opiekunem i tęsknocie za rodziną. W ekranizacji z 2018 roku w reżyserii Antoine’a Blossiera wystąpił dwunastoletni francuski aktor Maleaume Paquin.

Moja ocena: 7/10 („dobry”) Film zrealizowany z prawdziwym rozmachem. Zachwycająca oprawa wizualna, w tym szczególnie stroje. Głosem Remiego jest Thibault Sallès uczestnik 4 edycji francuskiej edycji The Voice Kids.

Podobne:

Bella i Sebastian, Szkoła życia

Dodaj komentarz