四个小伙伴 (Si ge xiao huo ban) 1981

Klasyczny chiński film o przygodach czwórki łobuziaków

Czterej przyjaciele Ding (Tong Yang 杨通), Chen, Wang i Zhang uczęszczają do tej samej klasy. Rozbrykani chłopcy nie mogą zebrać ani jednego czerwonego kwiatka, które są nagrodą za wyniki w nauce i dobre sprawowanie. Spędzają całe dni za zabawie w wojnę, grze w piłkę nożną i różnych psotach. Wkrótce jednak nadarza się okazja do wykazania się – nauczycielka podczas dostarczania ważnego dokumentu zasłabła i nie może odebrać synka z przedszkola. Chłopcy postanawiają odebrać malca i zaopiekować się nim podczas jej nieobecności.
Moja ocena: 8/10 („bardzo dobry”)

Czerwone kwiatki
Uczniowie w Chinach często oceniani są poprzez liczbę zebranych karteczek przyklejanych na ogólno-dostępnej tablicy nazywanych „czerwonymi kwiatkami”. Podobny motyw występuje w filmie „Bunt czerwonych kwiatków„.
Chińskie Studio Filmów dla Dzieci (中国儿童电影制片厂)
„Si ge xiao huo ban” to jedna z pierwszych produkcji Chińskiego Studia Filmów dla Dzieci. Zostało ono założone w Międzynarodowy Dzień Dziecka 1 czerwca 1981 r. Jego pierwszym dyrektorem był Tian Zhuangzhuang (田壯壯) zaliczany do tzw. piątej generacji reżyserów chińskich. W latach 1981 – 1986 pod jego dyrekcją powstało 19 filmów. Lista wybranych produkcji studia (plusem oznaczyłem te, które chcę obejrzeć):

(oglądanie filmów w serwisie Youku poza Chinami wymaga zainstalowania dodatku „Unblock Youku” w swojej przeglądarce internetowej)

Dodaj komentarz