Futerał na skrzypce (Unternehmen Geigenkasten) 1984

Mali detektywi zainspirowani historią o Sherlocku Holmesie trafiają na trop złodzieja

Ole to pełen inicjatywy młody wynalazca. Wraz ze swoim najlepszym przyjacielem Andreasem konstruuje wielki latawiec i próbuje wzbić się w powietrze. Wskutek upadku łamie nogę i trafia do szpitala, gdzie ma okazję obejrzeć komediowy film kryminalny „Der Mann, der Sherlock Holmes war” z 1937 r. Zainspirowany przedstawionymi w nim historiami o Sherlocku Holmesie i doktorze Watsonie postanawia pożyczyć od sąsiadki pokrowiec na skrzypce (jako podręczoną walizkę), a od rodziców stylową fajkę i beret w kratę i już wkrótce wraz z Andreasem wychodzą na ulicę pobawić się w detektywów. Pierwsza okazja do rozpoczęcia śledztwa nadarza się, gdy chłopcy przypadkowo spotykają mężczyznę z doklejonymi wąsami. Odkrywając kolejne fakty, mali detektywi wpadają na trop kradzieży urządzeń radiowych wartych blisko 10 tysięcy marek z pobliskiego zakładu produkcyjnego.

Moja ocena: 10/10 („arcydzieło”) „Futerał na skrzypce” to starannie wyreżyserowana i dobrze zagrana przez duet chłopięcych aktorów komedia kryminalna dla młodych odbiorców. Pozbawiona elementów dydaktycznych fabuła jest dynamiczna i wciągająca, a jednocześnie pięknie oddaje świat dziecięcych emocji, zabaw i wyobrażeń o świecie. Istotnym atutem filmu jest też to, że między grającymi główne role chłopcami widać sporo niewymuszonej sympatii.

Dostępność
Film w oryginalnej wersji został opublikowany na DVD 13 czerwca 2011 r. przez Icestorm Entertainment GmbH. Wersja z polskim dubbingiem jest przechowywana w Filmotece Śląskiej.

Dodaj komentarz