Ośmioletni estoński śpiewak i skrzypek Uku Madis Vainu

Uku Madis Vainu stał się znany w całej Estonii po zwycięstwie w konkursie piosenki „Laulukarussell” („Karuzela Piosenek) edycja 2012 w narodowej telewizji Eesti Televisioon 6 stycznia 2013 r. W zawodach wzięła udział niemal setka dzieci wytypowanych w pre-eliminacjach w szkołach publicznych i muzycznych w trzech kategoriach wiekowych: 5-7, 8-10 i 11-13 lat. Uku Madis zaśpiewał piosenkę „Aeg on suureks kasvada” („Czas dorosnąć”), po czym został zwycięzcą w najmłodszej grupie wiekowej i w telefonicznym głosowaniu widzów.
Uku Mandis VainuUku Madis ma siedem lat (ur. w 2005). Wychowuje się z rodzicami – ojciec Indrek, mama Laivi, a także piętnastoletnia siostra Eva-Lota i malutki braciszek Eke Mihkele. W wieku 2 lat Uku obserwował próby zespołu Robirohi, w którym jego ojciec jest kontrabasistą. Chłopczyk chciał grać na skrzypcach, a ponieważ nie umiał jeszcze czytać rodzice posłali go do szkoły uczącej metodą Suzuki. Zagrał kilka razy z zespołem ojca, zaczął też brać udział w szkolnych konkursach talentów. Kiedy w 2010 roku w estońskiej telewizji wystartował Laulukarussell – talent show dla śpiewających dzieci – rodzice Uku Madisa zaczęli się zastanawiać, czy nie wysłać tam chłopca.
Rodzina mówi o Uku Madisie, że ma raczej spokojny charakter, dużą cierpliwość to tego, czym się akurat zajmuje i świetną pamięć. Podczas występów na scenie zachowuje pokerowy wyraz twarzy, ale na co dzień jest zwyczajnym chłopcem, gra w gry komputerowe, chciałby na gwiazdkę dostać smartphone’a. Ale przede wszystkim ma talent do muzyki. Rodzice wspominają, że na pierwszej lekcji w szkole muzycznej nudził się, bo wszystko było dla niego zbyt łatwe, więc nauczyciel zdecydował, żeby przenieść go od razu do trzeciej klasy.
O zwycięstwie w Laulukarussell chłopiec dowiedział się trzy godziny po programie. Już następnego dnia nie mógł normalnie przejść po korytarzu w szkole, bo chłopcy z innych klas prosili go o autograf. Miejmy nadzieję, że nadal będzie śpiewać i grać w swoim folkowo-bluegrassowym stylu.
Uku Mandis Vainu podczas zabawy
Wybrane krótkie filmy na YouTube z udziałem Uku Madisa:
jesień 2009 – Uku Madis and Robirohi – YouTube
30 grudnia 2010 – Uku Madis Vainu 5 year old & Robirohi – YouTube
22 grudnia 2012 – Robirohi & Uku Madis Vainu – „Et tulge oh lapsed” – YouTube – HD Ready
15 lutego 2013 – Uku Madis Vainu – „Aeg on suureks kasvada” – YouTube – Full HD
19 kwietnia 2013 – „Me lähme preilnad reisima (ai bummai bummai jaa)” – YouTube – Full HD
logo estońskiego talent show dla dzieci Laulukarussell
Pełne odcinki programu „Laulukarussell” trzy edycje z lat 2010 – 2012:
ETV SAADETE JÄRELVAATAMINE
Uku Madis Vainu
Źródła zdjęć do tego artykułu:
«Laulukarusselli» üldvõitja Uku Madis hakkas rääkima ja laulma korraga – Elustiil – naine24.ee
„Dirigenti minust küll ei saa!” | Õhtuleht
Sångarfesten

Dodaj komentarz