Moryc z ogłoszeniowego słupa (Moritz in der Litfaßsäule) 1983

Bohaterem filmu „Moryc z ogłoszeniowego słupa” jest siedmioletni Moryc Zack – chłopiec o niezwykłej wyobraźni, ale ciągle się spóźniający i mający kłopoty z matematyką. Kiedy kolejny raz dostaje jedynkę, postanawia uciec z domu i zamieszkać w słupie ogłoszeniowym.

Moryc (Dirk Müller) mieszka w kamienicy z rodzicami i trzema siostrami. Wiecznie zamyślony wszędzie się spóźnia i osiąga niezbyt dobre wyniki w nauce. Nauczyciele nie doceniają jego kreatywności, a rodzice, aczkolwiek kochający, nie poświęcają zbyt wiele czasu. Kiedy otrzymuje kolejną jedynkę, ucieka z domu i zamieszkuje w skrytce sympatycznego plakaciarza (Rolf Ludwig), czyli w… słupie ogłoszeniowym. Co więcej, jego sąsiadką jest odtąd gadająca ruda kotka.

Moja ocena: 8/10 („bardzo dobry”) Sympatyczny film o nieco baśniowym uroku. Część wydarzeń dzieje się w pół jawie – pół śnie. Ciekawie animowany poklatkowo zwierzak i świetna rola młodziutkiego Dirka Müllera. Do tego bardzo dobre oldskul-owe zdjęcia.
Podobne:
Film „Moryc z ogłoszeniowego słupa” jest ekranizacją książki dla dzieci Christy Kozik pt. „Moritz in der Litfaßsäule”. Ta zupełnie w Polsce nie znana autorka wielu powieści dla dzieci i scenariuszy jest współtwórczynią także paru innych interesujących produkcji. Pierwszą ekranizacją jej twórczości jest „Filipek” z 1976 r. na podstawie książki „Philipp und der Katzentiger”. Christa napisała także scenariusz do filmu „Trompeten Anton” z 1981 r.

Dodaj komentarz