Coup de jeune 1993

Francuska komedia pomyłek o naukowcu, który zamienia się malutkiego chłopca

Profesor Gaudeamus całe życie poszukuje źródła wiecznej młodości. Kiedy jest już na ukończeniu swoich prac, przez pomyłkę zażywa eliksir, który sprawia, że odmładza się o niemal 80 lat. Jako czteroletni chłopiec musi poinformować o swoim odkryciu świat, udaremnić próby złodziei, którzy chcą wykraść jego formułę i odzyskać miłość ukochanej kobiety. Nie jest to łatwe, kiedy się jest malutkim słodkim chłopczykiem, który potrafi rozczulić każdego swoją anielską niewinną buzią.

Moja ocena: 7/10 („dobry”) Niestety realizatorzy nie wykorzystali całego potencjału tej historii. Film „Coup de jeune” mógłby być świetną komedią, a tymczasem pasjonująca główna historia została utopiona w pobocznych mało interesujących wątkach.


Jak sześciolatek zagrał czterolatka?
Antonin Lebas-Joly, który zagrał główną rolę odmłodzonego profesora Gaudeamusa, urodził się 26 października 1985 r. Zakładając, że film „Coup de jeune” kręcono w 1992 r. Antonin musiał mieć ok 6 – 7 lat. Jednak oglądając film ma się wrażenie, że młody Gaudeamus ma nie więcej niż 5 lat (tak też zaznaczyłem w słowach kluczowych).  Być może rozwiązaniem tej zagadki jest jego dubler Axel Moine, który prawdopodobnie był nieco młodszy i w wielu scenach go zastępował. A może po prostu Antoine był chłopcem wyjątkowo drobnym jak na swój wiek? Cała ta sytuacja bardzo przypomina podobny przypadek innego francuskiego filmu „Wersal” („Versailles„), w którym siedmioletni Max Baissette de Malglaive niezwykle przekonująco zagrał pięcioletniego malca.

Dodaj komentarz