Schwabenkinder 2003

Piękne krajobrazy szwajcarskich alp i smutny zwyczaj sprzedaży dzieci do cudzych gospodarstw

Poruszający dramat obyczajowy o zjawisku tzw. szwabskich dzieci, które było rozpowszechnione w XIX wieku wśród Austriackich i Szwajcarskich górali, który wysyłali swoich synów i córki w bogate rejony Górnej Szwabii w celach zarobkowych. Dzieci zgromadzone w kilkutysięczne grupy, zazwyczaj pod przewodnictwem księży, rokrocznie wczesną wiosną przebywały niebezpieczną i wyczerpującą drogę przez górskie rejony Alp, a kiedy już dostały do celu przeznaczenia były sprzedawane jako pracownicy sezonowi na „dziecięcych targach”. Proceder wykorzystywania szwabskich dzieci został zakazany w 1915 r., ale zakończył się dopiero po wprowadzeniu obowiązku szkolnego dla dzieci obcego pochodzenia w Szwabii w 1921 r.

Bohaterem filmu jest trzydziestoletni Kaspar, który po wielu latach powraca do rodzinnego domu, żeby spotkać się z umierającym ojcem. W rozmowie z nim wspomina swoje dzieciństwo. Po śmierci matki jako dziesięcioletni chłopiec został sprzedany przez nieradzącego sobie z jego wychowaniem ojca za trzydzieści marek niemieckich do pracy w Ravensburgu.

Moja ocena: 8/10 („bardzo dobry”)

Emigracja zarobkowa i praca dzieci
Problem emigracji zarobkowej i udziału w nim dzieci w XIX wieku podejmuje także Marcin Andersen Nexø w książce „Pelle zwycięzca„.

Dodaj komentarz