We władzy ojca (Padre padrone) 1977

Rozważania o wychowaniu do pasterstwa i buncie przeciwko figurze ojca.

Oparta na biograficznej książce Gavino Leddy symboliczna opowieść o dzieciństwie i młodości syna przyuczanego do życia poprzez pasterski styl wychowawczy. Gavino w wieku 7 lat zostaje wyprowadzony ze szkoły i zagoniony do pracy przy owcach. Całe dni spędza na doglądaniu zwierząt, wyprowadzaniu ich na pastwiska i dojeniu. Samotnie spędzane godziny od czasu do czasu dzieli z przyjacielem, który pasie zwierzęta na sąsiednim polu. Za ich spotkania grozi jednak surowa kara. Atmosfera okrucieństwa ojców budzi dzikie instynkty w samych dzieciach. Kiedy chłopiec dorasta, stara się wyrwać spod przemożnego wpływu ojca i zdobyć upragnione wykształcenie, którego został tak wcześnie pozbawiony.

(Francuskie wydanie DVD wydaje się być na siłę przycięte do formatu 16:9. Młodzi bohaterowie występują przez pierwsze pół godziny filmu.)
Moja ocena: 6/10 („niezły”) Film „We władzy ojca” ma w sobie wiele z eksperymentu. Wydaje się, że twórcy chcieli zawrzeć w nim możliwie dużo filozoficznych przemyśleń na temat natury ludzkiej. W warstwie wizualnej dominują nawiązania do sztuk pięknych. Niestety nadmiar skojarzeń i ascetyzm scenografii sprawiają, że sama historia jest uboga w wydarzenia i mało ciekawa.

Dodaj komentarz