Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele (Karsten og Petra blir bestevenner) 2013

Norweski film dla dzieci na podstawie serii książek obrazkowych o przedszkolakach

Pięcioletni Kacper boi się pierwszego dnia przedszkola. Chłopczyk jest przerażony panującym tam gwarem i wolałby wrócić do domu. Na szczęście spotyka sześcioletnią Emmę, z która szybko się zaprzyjaźnia. Przyjaźń zawiązuje się nie tylko między dziećmi, ale także należącymi do dziewczynki pluszowym króliczkiem i wypchanym lwem chłopca. O przyjaźń Emmy z Kacprem jest zazdrosna jej dotychczasowa przyjaciółka, która postanawia popsuć im zabawę.

Moja ocena: 10/10 („arcydzieło”) „Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele” to pierwszy film z serii o przygodach Kacpra i Emmy, który w zabawny i przystępny sposób opowiada dzieciom o emocjach. Pokazuje, że strach (przed pasami, przedszkolem itd.) jest czymś naturalnym i trzeba go po prostu przełamywać. Zgodnie z tytułem jest też sporo o przyjaźni i przywiązaniu, a co najważniejsze o nierozerwanie związanych z nimi uczuciach zazdrości i obawy przed porzuceniem. Uroczy film, który bez zbędnego dydaktyzmu przemyca kilka antydyskryminacyjnych prawd (przyjaźń między starszymi ludźmi jest OK, a chłopiec ma prawo być nieśmiały i bawić się z dziewczynkami). Atutem filmu są też świetne piosenki.

Dostępność

Film „Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele” można było obejrzeć na kilku festiwalach filmowych dla dzieci i młodzieży w sezonie 2013/2014, w tym po polsku na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale kino!” w Poznaniu. W Norwegii film został wydany 12 czerwca 2013 r. na DVD z angielskimi napisami.

0 Comments

Add Yours

Dodaj komentarz