Czwartek (Il giovedì) 1964

Film „Il giovedì” („Czwartek„) w reżyserii Dino Risiego należy do klasyki włoskiego kina. W 2007 roku doczekał się wydania DVD z odrestaurowanym cyfrowo obrazem. Wydanie to zawiera włoską ścieżkę dźwiękową i francuskie napisy. W sieci można też znaleźć napisy angielskie i hiszpańskie. Dodatkiem specjalnym dołączonym do płyty jest wywiad z twórcami.
Il Giovedi - okładka DVD
Opis fabuły
Dino Versini (Walter Chiari ) to czterdziestoletni mieszkaniec Rzymu. Utrzymuje się z drobnego handlu i sprzedaży Encyklopedii, ale co dzień jest lekkoduchem – żyje na koszt swojej dziewczyny i liczy na nagły łut szczęścia, który pozwoli mu cieszyć się życiem bez zbędnego wysiłku. Pewnego czwartku do miasta przyjeżdża jego żona z którą jest w separacji. Kobieta życzy sobie, żeby ich ośmioletni syn Robertino (Roberto Ciccolini), który nie widział się z ojcem od pięciu lat, spędził z nim jeden dzień. Chłopak, wychowany w dostatku i podróżujący po całym świecie, od razu zauważa, że jego tata to podrywacz i nieudacznik. Mimo to mężczyzna robi wszystko, żeby zdobyć jego zaufanie i miłość.
Roberto Ciccolini jako Robertino w filmie Czwartek
Wrażenia
Film Dino Risiego to ujmująca i wzruszająca komedia obyczajowa. Tchnie nadzieją, że nawet nadwątlone więzi rodzinne można odbudować przy dostatecznym wysiłku, entuzjazmie i szczerości. Jego głównym atutem jest wspaniała gra aktorska duetu ojciec- syn Walter Chiari i Roberto Ciccolini.

oja ocena: 9/10 („rewelacyjny”)

Podobne
Film „Il giovedi” swoim bezpretensjonalnym humorem i tematyką przypomina inną włoską komedię „Totò e Marcellino„. Zapraszam do przeczytania mojej recenzji tego filmu na portalu FilmWeb. Jest także parę innych filmów o ojcu, który spędza dzień z synem z poprzedniego związku. Jednym z najciekawszych jest radziecki „Tatuś na niedzielę” („Воскресный папа„)

Dodaj komentarz