Mały Spirou (Le petit Spirou) 2017

Rozbrajający swoimi pomysłami dorosłych mały Spirou musi zdecydować, czy realizować rodzinne tradycje, czy podążać za marzeniami

Dla Spirou i jego kolegów powoli zbliża się koniec ostatniej klasy szkoły podstawowej. Chłopcy niedługo pójdą do gimnazjum. Rebecca, mama Spirou, zgodnie z rodzinną tradycją, zamierza zapisać go do tradycyjnej szkoły boyów hotelowych. Mały Spirou nie jest tym pomysłem zachwycony, choć w stroju boya hotelowego robi duże wrażenie na kolegach ze szkoły, a w szczególności na Suzette. Suzette to koleżanka z ławki Spirou, która jest w nim z wzajemnością zakochana. Dziewczynka chciałaby, żeby Spirou jej się oświadczył, jednak chłopiec jest to zbyt nieśmiały, nie ma też przygotowanego pierścionka.

W międzyczasie Claudia Cifer, niewinna choć zmysłowa nauczycielka matematyki (obiekt westchnień uczniów), zadaje uczniom pracę pisemną: „Jaki będę w wieku 30 lat”. Mały Spirou podchodzi do pracy z wielką powagą – w celu odgadnięcia swojej przyszłości decyduje się udać do wróżki, pani Ilse, która mieszka w pobliskiej przyczepie kampingowej. Wróżka przepowiada mu życie pełne wrażeń i niebezpiecznych przygód, więc chłopiec przygotowuje plan wielkiej podróży dookoła świata, w którą zamierza zabrać jedną wyjątkową dla siebie osobę. Czy będzie to jego najlepszy przyjaciel Antoine, czy może ukochana Suzette?

Przygody Spirou są jak rozpędzona lokomotywa – film jest naszpikowany mnóstwem żartów słownych, bon motów, popkulturowych tropów. Źródłem niewyczerpanego humoru są choćby nauczyciele w szkole: Pan Désiré Mégot nauczyciel WF-u, miłośnik piwa i tytoniu, fan kolarstwa, którego motto to „inteligentny sportowiec unika niepotrzebnego wysiłku”, ojciec Langelusse pastor, który raczy uczniów cytatami z ACDC, a jego nieślubny syn śpiewa w jego chórku, dziadek Spirou z kolei mimo swego wieku jest bardzo wrażliwy na uroki płci przeciwnej, a psotliwością dorównuje, a być może nawet przewyższa, swego wnuka.

W Polsce film „Mały Spirou” uzyskał klasyfikację wiekową 12+, a we Francji, co znamienne, zaledwie 7+. Film jest niegrzeczny, bezczelny, wzruszający, a jednocześnie dający sporo do namysłu (np. nad tym, co warto w życiu robić). W roli Spirou wystąpił uroczy piegowaty rudzielec Sacha Pinault. Film jest ekranizacją serii komiksów pod tym samym tytułem, która stanowi prequel do popularnej belgijsko-francuskiej serii komiksów Sprycjan i Fantazjusz. Wydano u nas tylko 4 pierwsze tomiki serii (z łącznej liczby 19).

Sacha Pinault w roli małego Spirou w filmie Le petit Spirou z 2017 r.

Podobne:

Do ekranizacji innych francuskich komiksów o dziecięcych bohaterach należą m.in. „Mikołajek”, „Wakacje Mikołajka” oraz „Benek Brawura i czerwone taksówki„. Podobny filmy o bandzie łobuziaków: „Villads„, o brawurowej podróży: „Kosmiczny chłopiec

Dodaj komentarz