Dwunastoletni Hugo (Asa Butterfield) uwielbia obserwować swojego ojca przy pracy. Ojciec Hugo (Jude Law) to zegarmistrz pracujący dla miejskiego muzeum. Pewnego dnia, na strychu muzeum, odnajduje on zniszczony i zapomniany automat, przedstawiający niewielkiego metalowego „człowieczka”. Ojciec zabiera urządzenie do domu, by je naprawić. Po bliższych oględzinach, „człowieczek” okazuje się misternie skonstruowanym dziełem, napędzanym tkwiącym w jego sercu mechanizmem zegarowym. Jego przeznaczenie jest tajemnicą. Hugo śledzi starania ojca, który chce poznać zagadkę i przywrócić urządzenie do życia.
Nieoczekiwanie wydarza się tragedia – ojciec Hugo ginie w pożarze. Chłopiec zostaje przygarnięty przez wujka Claude’a, który mieszka na poddaszu ogromnego paryskiego dworca Montparnasse. Claude, również zegarmistrz, jest odpowiedzialny za konserwację zegarów na dworcu. Mężczyzna wprowadza Hugo w labirynt wewnętrznych pomieszczeń, uczy go, jak nakręcać zegary, ale jest notorycznym pijakiem, który regularnie zawala robotę. Pewnego dnia wujek Claude znika, a następnego dnia zostaje znaleziony martwy w Sekwanie. Hugo jednak już doskonale wie, co robić, żeby każdy zegar na dworcu działał jak należy i w efekcie, żeby nieobecność Claude’a nie została przez nikogo zauważona.
Największym marzeniem chłopca jest dokończenie naprawy automatu. Jego tajemnica zdaje się tkwić w pozostawionym przez ojca szkicowniku. Szkicownik trafia jednak w ręce znienawidzonego przez chłopca sprzedawcy w sklepie z zabawkami imieniem Georges. Mężczyzna jest przez chłopca regularnie okradany, więc w akcie zemsty postanawia, że spali bezcenny szkicownik. Hugo stara się zrobić wszystko, żeby do tego nie dopuścić. Jest jednak zdany na łaskę starszego mężczyzny i jego młodej podopiecznej Isabelle (Chloë Grace Moretz).
Moja ocena: 10/10 („arcydzieło”). Misternie skonstruowana opowieść, pasująca do siebie niczym tryby w szwajcarskim zegarku. Film zdobył 11 nominacji do Oscara, z czego otrzymał 5 statuetek za najlepsze zdjęcia, scenografię, efekty specjalne, dźwięk i montaż. W tytułowej roli występuje Asa Butterfield, znany wcześniej z „Chłopca w pasiastej piżamie” i „Niani i wielkie bum”. Film „Hugo” powstał jako ekranizacja książki nowojorskiego autora dla dzieci Briana Selznicka, której recenzję można przeczytać na stronie SoundKid.
1 Comment
Add Yours[…] po publikacji amerykański reżyser Martin Scorsese nakręcił jej ekranizację. Tytułowego „Hugo” (2011) zagrał Asa Butterfield, dziecięcy aktor znany m.in. z filmu „Niania i wielkie […]